Przygotowanie samochodu do wiosny

0
188
Przygotowanie samochodu do wiosny 2
Przygotowanie samochodu do wiosny 2

W końcu nadeszła długo wyczekiwana wiosna. Po długim sezonie zimowym nie wystarczy tylko umyć i posprzątać auto. Zmiana pór roku bez odpowiednich zmian w naszym aucie, może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Poniżej zapoznasz się z kilkoma poradami, które warto wdrożyć w życie.

Opony zimowe zużywają się znacznie szybciej przy dodatnich temperaturach oraz przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Opony te nabierają lepszej sztywności i przyczepności do podłoża w niskich temperaturach. Ogumienie zimowe różni się też bieżnikiem i składem mieszanki gum.

Całkiem inaczej zachowują się letnie opony, które lepszą przyczepność mają podczas wysokich temperatur. Najlepszy moment na zmianę opon samochodowych to śledzenie prognozy pogody. Warto zwracać uwagę na nadchodzące ocieplenie, a temperatura powietrza musi utrzymywać się na plusie.

Posypywane drogi piaskiem oraz solą również nie mają dobrego wpływu na stan podwozia naszego samochodu. Osadzająca się sól na podwoziu sprzyja procesowi korozji. Auto należy umyć nie tylko z zewnątrz, ale także od spodu i dokładnie osuszyć. W takiej sytuacji najlepiej udać do myjni samochodowej, która posiada w swojej ofercie mycie podwozia. Warto również zadbać o karoserię oraz odkurzenie wnętrza pojazdu. Powinniśmy dotrzeć do wszelkich zakamarków, w których mógł nagromadzić się brud.

Stan wycieraczek po zimie może nie być w najlepszej kondycji. Dla piór kilka miesięcy okresu zimowego to najtrudniejszy okres w roku. W tym czasie, kiedy temperatury spadają, guma wycieraczek jest twardsza a na szybie występuje lód oraz sól, przez co wycieraczki zużywają się znacznie szybciej. Warto jest wymienić wycieraczki na nowe przed wiosennymi i letnimi deszczami. W ten sposób polepszymy widoczność na drodze podczas występowania trudnych warunków w czasie jazdy.

Ważna jest również kontrola amortyzatorów, układu hamulcowego, a także innych elementów zawieszenia. Amortyzatory są odpowiedzialne za utrzymywanie kontaktu kół z nawierzchnią, po której się poruszamy. Mają również wpływ na komfort naszej jazdy, ponieważ przyjmują wszystkie wstrząsy, które są wywołane poprzez nierówności występujące na drogach. Hamulce to chyba jeden z ważniejszych układów w samochodzie. Sprawdźmy zatem jak wyglądają tarcze. W okresie zimowym są one narażone na działanie niskiej temperatury oraz soli.

Pamiętajmy także o tym, aby sprawdzać poziom płynów w naszym samochodzie.

Wiosna to dobry okres na to, aby zweryfikować poziom płynu hamulcowego, chłodniczego oraz układu wspomagania. Nie zapominajmy również o kontroli poziomu oleju silnikowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here