Wielu kierowców, mimo tego że słyszało o różnych rodzajach ubezpieczeń komunikacyjnych, tak naprawdę nawet do końca nie wie, do czego one właściwie służą i jak je rozróżnić. Zdecydowana większość z nich skupia się tylko na obowiązkowym ubezpieczeniu OC, gdyż do jego wykupienia obliguje prawo i za nieposiadanie takiego ubezpieczenia grozi wysoka kara nakładana na kierowców oraz przykre konsekwencje finansowe w razie kolizji lub wypadku.
Do czego właściwie jest nam potrzebne ubezpieczenie samochodu? Zabezpiecza ono właścicieli pojazdów i wszystkich, którzy biorą udział w jakimś zdarzeniu z udziałem samochodu przed finansowymi obciążeniami wynikającymi ze szkód majątkowych lub odszkodowań, które ubezpieczyciel wypłaca wszystkim poszkodowanym w zdarzeniu. Są to często niemałe kwoty, dlatego nic dziwnego, że ubezpieczenie samochodu ma swoją cenę.
Jak już wyżej wspomnieliśmy, OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obligatoryjne dla wszystkich posiadaczy aut. Ma ono za zadanie chronić właściciela pojazdu przed finansowymi konsekwencjami, wynikłymi z uszkodzenia mienia lub wyrządzenia szkód innym osobom w razie zdarzenia drogowego z udziałem swojego ubezpieczonego pojazdu. Jest to ubezpieczenie, które należy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji samochodu lub w dniu wygaśnięcia poprzedniej polisy OC.
Jednym z dobrowolnych ubezpieczeń jest ubezpieczenie AC, czyli inaczej Autocasco. Chroni ono właściciela pojazdu przed konsekwencjami finansowymi, wynikającymi z uszkodzenia samochodu z winy właściciela lub niezależnych od niego zdarzeń losowych, takich jak kradzież, powódź, huragan czy zniszczenie samochodu przez osoby trzecie lub zderzenia z przedmiotami i zwierzętami. Składka tego ubezpieczenia może być regulowana w zależności od potrzeb i oferty firmy ubezpieczeniowej.
Ubezpieczenie Assistance zapewnia pomoc kierowcy i pasażerom w razie wypadku samochodowego, awarii i kradzieży pojazdu. Pomoc techniczna udzielana jest na koszt ubezpieczyciela i obejmuje często holowanie pojazdu, pomoc w uruchomieniu silnika, dowóz paliwa, zapewnienie samochodu zastępczego czy umożliwienie w inny sposób kontynuowania podróży właścicielowi auta i pasażerom. Często ten rodzaj ubezpieczenia jest dodatkiem oferowanym przez firmy ubezpieczeniowe w ramach wykupienia podstawowego ubezpieczenia OC lub AC.
Ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków obejmuje kierowcę i pasażerów znajdujących się w pojeździe, u których zdarzenie drogowe z udziałem pojazdu wywołało trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć. Ubezpieczyciel zapewnia w takim wypadku rekompensatę finansową obejmującą wszystkie osoby znajdujące się w ubezpieczonym pojeździe. Ubezpieczenie również jest dobrowolne.
Są to główne i najbardziej powszechne rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych, jakie mają nam do zaoferowania firmy ubezpieczeniowe w Polsce. Oczywiście prawo nie zmusza właścicieli aut do wykupowania całego zestawu ubezpieczeń, jednak warto się zastanowić nad tym, czy przezorność nie opłaci nam się kiedyś w razie nieprzewidzianych i często kosztownych w skutkach zdarzeń na drodze.