Ważność egzaminu teoretycznego na prawo jazdy

0
1202
Ważność egzaminu teoretycznego na prawo jazdy 2
Ważność egzaminu teoretycznego na prawo jazdy 2

Przesuwając się pamięcią kilka lat wstecz ważność egzaminu teoretycznego na prawo jazdy z uzyskanym wynikiem pozytywnym wynosiła tylko 6 miesięcy. W tym czasie kierujący musiał podejść do egzaminu praktycznego, aby uzyskać uprawnienia do kierowania pojazdem. Zgodnie z nowymi przepisami granica 6 miesięcy została zniesiona.

Zasady egzaminu teoretycznego 

W pierwszej kolejności kierowca musi przyswoić wiedzę teoretyczną związaną z przepisami ruchu drogowego, a następnie podjeść do egzaminu państwowego w wybranym przez siebie Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Od stycznia 2015 roku zlikwidowano obowiązek uczęszczania w kursie teoretycznym, który jest organizowany przez Ośrodek Szkolenia Kierowców. Zgodnie z nowymi przepisami kandydat na kierowcę może pominąć szkolenie w zakresie teorii bezpośrednio w Szkole Nauki Jazdy. Kursant jest w stanie sam przygotować się do egzaminu teoretycznego we własnym zakresie i podejść do egzaminu państwowego na terenie WORD.

Osoba, która uzyska wynik pozytywny z tej części egzaminu musi ją przedstawić w wybranym przez siebie Ośrodku Szkolenia Kierowców, w którym będzie odbywała szkolenie z części praktycznej. W takiej sytuacji nie jest zobowiązana do tego, aby przejść 30-godzinny kurs teoretyczny na terenie OSK.

Egzamin teoretyczny ważny bezterminowo

Od dnia 24 sierpnia 2014 roku kandydat na kierowcę, który przystąpi do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy i uzyska wynik pozytywny będzie posiadał ważny egzamin teoretyczny bezterminowo. Nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami wprowadziła zmianę w zakresie ważności egzaminu teoretycznego. Przepis dotyczy wszystkich występujących kategorii, a to oznacza, że egzamin z części praktycznej będzie można odbyć nawet po kilku latach od zdania państwowego egzaminu teoretycznego.

Kandydat na kierowcę, który posiada zdaną tylko część teoretyczną, a z jakiś powodów nie może dokończyć w pełni egzaminu na prawo jazdy – np. przebywa za granicą, to w takiej sytuacji nie musi zdawać ponownie egzaminu z teorii tylko od razu pochodzi do państwowego egzaminu z części praktycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here