Kategoria A

0
436
Kategoria A
Kategoria A

Prawo jazdy kategorii A na terenie naszego kraju może uzyskać każdy obywatel, który spełnił następujące warunki:

  • osiągnął wymagany wiek – 20 lat w przypadku jeżeli dana osoba posiada od co najmniej dwóch lat prawo jazdy kategorii A2; 24 lata w przypadku, kiedy dana osoba nie posiada od co najmniej dwóch lat prawa jazdy kategorii A2;
  • uzyskał wymagane orzeczenie lekarskie o braku przeciwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami;
  • odbył wymagane szkolenie – kurs oraz uzyskał pozytywny wynik na egzaminie wewnętrznym w Ośrodku Szkolenia Kierowców;
  • zdał egzamin państwowy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego z wynikiem pozytywnym.

Jakimi pojazdami mamy prawo kierować posiadając prawo jazdy kategorii A?

  • uprawnienia do kierowania wszystkimi motocyklami (również z bocznym wózkiem),
  • pojazdy z kategorii AM – motorowerem (pojemność silnika spalinowego do 50 cm3 lub moc silnika elektrycznego do 4kW, prędkość maks. 45 km/h), czterokołowcem lekkim (masa własna do 350kg, prędkość maks. 45 km/h).
  • zespół pojazdów powyższe pojazdy połączone z przyczepą, ale tylko na terenie Polski.

Egzamin teoretyczny oraz praktyczny

Egzamin państwowy z części teoretycznej na prawo jazdy składa się z 32 pytań. Pytania egzaminacyjne są podzielone na pytania podstawowe oraz specjalistyczne. Zadaniem osoby egzaminowanej jest uzyskanie minimum 68 punktów z 74 możliwych.

Podczas pierwszej części egzaminu praktycznego, który odbywa się na placu manewrowym należy wykonać kilka zadań, tj. przygotowanie do jazdy, sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, jazda po łukach w kształcie cyfry 8, slalom szybki i wolny, ominięcie przeszkody, a także ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu. Osoba egzaminowana może zostać poproszona o wykonanie hamowania awaryjnego.

Jeżeli kandydat na kierowcę zaliczy z wynikiem pozytywnym zadania na placu manewrowym, będzie mógł wyjechać na miasto. Egzaminator poinformuje o sposobie komunikacji radiowej z autem, które będzie się poruszało za motocyklistą.  Minimalny czas trwania egzaminu w ruchu miejskim wynosi 25 minut.

Kandydat na kierowcę, który podchodzi do egzaminu praktycznego na kategorię A musi mieć na sobie odpowiedni strój, tj. spodnie z długimi nogawkami, kurtkę z długimi rękawami, wiązane obuwie na płaskiej podeszwie oraz rękawice ochronne, które zakrywają całe dłonie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here