Co zmieni się na egzaminie na prawo jazdy?

0
431
Egzamin praktyczny

Od 1 lipca zaczęła obowiązywać część nowych przepisów dotyczących przeprowadzania egzaminów państwowych na prawo jazdy. Dlaczego tylko część? Powodem jest zbyt krótki czas od ogłoszenia zmian do ich wprowadzenia, przez co Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego nie byłyby w stanie przygotować się do ich stosowania.

Egzaminator
Egzaminator

Zmiany te przewidują bowiem konieczność zatrudnienia większej liczby egzaminatorów. Wynika to między innymi z tego, że wedle nowych przepisów, jeden egzaminator w ciągu 8 godzin pracy może przeprowadzić tylko 8 egzaminów praktycznych z zakresu kategorii B. Ma to zwiększyć dokładność i obiektywizm egzaminatorów podczas oceny umiejętności zdającego. W nowych przepisach chodzi o jakość prowadzenia pojazdu, a nie ilość przeprowadzonych egzaminów, z której do tej pory rozliczani byli egzaminatorzy przez swoich pracodawców.

W kwestii samych egzaminów zmieni się również nieco forma ich przeprowadzania. Od teraz egzamin teoretyczny jak i praktyczny będzie odbywał się o dokładnie wyznaczonej przez WORD godzinie. Ma to zmniejszyć stres u osób zdających, gdyż nie będą one musiały oczekiwać w ośrodku na swoją kolej. Kursanci po niezaliczonym egzaminie często wspominają o tym, że to właśnie stres przyczynił się do tego, że nie zdali.

Nowe przepisy obejmą też samych zdających, a szczególnie osoby chcące odzyskać utracone prawo jazdy. Od teraz każda z nich będzie traktowana tak, jak osoba nie posiadająca nigdy wcześniej uprawnień. Jeżeli ktoś straci prawo jazdy np. za jazdę po alkoholu, będzie musiał podejść od początku do całej procedury egzaminacyjnej, włącznie z udziałem w egzaminie teoretycznym.

Przepisy wprowadzają także ułatwienie dla osób niepełnosprawnych, chcących zdobyć uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii AM. Jest to kategoria umożliwiająca jazdę motorowerem oraz czterokołowcem, jednak do tej pory egzamin z niej odbywał się jedynie na motorowerze. Od teraz zdający będą mogli korzystać także z czterokołowca lekkiego. Wielu osobom da to możliwość zdobycia uprawnień, których do tej pory nie byli w stanie uzyskać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here