Co należy regularnie kontrolować w aucie?

0
162
Co należy regularnie kontrolować w aucie?
Co należy regularnie kontrolować w aucie?

Wszyscy kierowcy powinni sobie zdawać sprawę z tego, że należy regularnie sprawdzać elementy eksploatacyjne. Ich nieprawidłowe działanie może mieć ogromny wpływ na bezpieczeństwo. Bezawaryjne samochody nie istnieją. Jedne w większym stopniu inne natomiast w mniejszym są narażone na usterki. Niestety przyczyną pogorszenia się stanu pojazdu są zaniedbania, do których dopuszczają się kierowcy.

Olej silnikowy – spełnia wiele kluczowych zadań dla prawidłowego działania jednostki napędowej. Jego brak lub zbyt niski poziom może spowodować wystąpienie awarii. Zalecane jest utrzymywanie poziomu pomiędzy wartościami minimum a maksimum. Jeżeli oleju w silniku jest za mało, to należy go uzupełnić takim samym olejem, który znajduje się w silniku. Kiedy nie jesteśmy do końca pewni, jaki olej jest w silniku naszego pojazdu, to najlepszym rozwiązaniem będzie całkowita wymiana na nowy. Wymiana oleju powinna nastąpić raz w roku lub od 15000 do 20000 km.

Płyn hamulcowy – jego zadaniem jest przenoszenie sił z pedału hamulca na klocki hamulcowe. Wymiany należy obowiązkowo dokonać co 2 lata lub każdorazowo po przejechaniu 40000 km. Koszty związane z wymianą są niewielkie. Występująca w nim woda może obniżyć jego temperaturę wrzenia. W momencie nagłego hamowania może się zagotować, a to przyczynia się do mniejszej skuteczności hamowania.

Płyn chłodniczy – transportuje energię cieplną na drodze między silnikiem a chłodnicą. Chroni również przed zamarzaniem, przegrzaniem oraz korozją elementów silnika. Płyn należy wymieniać co 5 lat lub wcześniej, jeżeli po sprawdzeniu okaże się, że odporność na zamarzanie jest niższa niż -20 stopni Celsjusza.

Płyn do wspomagania – jego zadaniem jest ochrona układu wspomagania kierownicy przed zaistnieniem awarii. Zazwyczaj wymienia się go co 2 lata lub po przejechaniu 60 tysięcy km, natomiast nie powinniśmy zapominać o jego kontroli i sprawdzać, czy nie jest go zbyt mało. Ilość powinna się utrzymywać pomiędzy wartościami minimum a maksimum.

Ciśnienie w oponach – poruszanie się na nieodpowiednim ciśnieniu w oponach może przyczynić się do większego zużycia paliwa oraz przekłada się też na komfort jazdy. Kontrole ciśnienia w oponach powinny być wykonywane raz na 2 tygodnie oraz przed każdą dłuższą planowaną przez nas podróżą. Na większości stacji paliwowych mamy do dyspozycji kompresory, z których możemy skorzystać i wyrównać ciśnienie w oponach.

Oświetlenie pojazdu – należy upewnić czy wszystkie żarówki samochodu są sprawne. Źle ustawione światła nie będą świeciły w optymalny dla nich sposób, przez co mogą pogorszyć komfort prowadzenia auta. Są zagrożeniem również dla innych uczestników ruchu, których mogą oślepiać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here