Zagłówki – kluczowy i lekceważony element bezpiecznej jazdy

0
773
Zagłówek w samochodzie
Zagłówek w samochodzie

O ile, w przypadku samych kierowców, problem nie jest już dzisiaj tak palący jak jeszcze 30 lat temu, kiedy to producenci samochodów niewielką wagę przykładali do zagłówków jako obowiązkowego wyposażenia samochodu, o tyle wobec pasażerów ryzyko nadal jest ogromne. Mowa tu oczywiście o niebezpieczeństwie, jakie niesie za sobą niestosowanie się przez pasażerów, szczególnie tylnej kanapy, do instrukcji stosowania zagłówków w razie nawet niewielkiego zderzenia.

Mimo ogromnych kampanii i edukacji, nadal zapominamy o tym, jak ważne jest odpowiednie ustawienie zagłówków przed rozpoczęciem jazdy. Niestety mogą o tym zapominać kierowcy, szczególnie ci poruszający się stale jednym pojazdem, zwłaszcza jeżeli na co dzień jeżdżą sami. Ich zagłówek jest wtedy ustawiony w standardowej i niezmiennej pozycji dopasowanej do konkretnego kierowcy. Zagłówki tylnych siedzeń bardzo często w takich przypadkach są całkowicie opuszczone aby nie zasłaniały widoku tylnej szyby.

Sytuacja jest o tyle niebezpieczna, że gdy do takiego pojazdu wsiadają pasażerowie, bardzo często zapomina się o dostosowaniu do nich zagłówków. Nawet w przypadku niskich osób lub dzieci, w razie wypadku może dojść do naprawdę poważnego uszczerbku na zdrowiu lub nawet śmierci. Już z pozoru niegroźne zderzenie, które uszkodzi pojazd w niewielkim stopniu, może spowodować uszkodzenie kręgów szyjnych lub ich zerwanie. Najbardziej niebezpiecznymi są uderzenia w tył pojazdu, gdyż wtedy właśnie, jeżeli zagłówek nie chroni głowy, przemieszcza się ona bezwładnie w tył, nie mając żadnego oparcia. Siła z jaką pasażer wciskany jest w fotel i fakt, że dzieje się to bez uprzedzenia, często nie daje mu szans na przeżycie.

Ustawienie zagłówka
Ustawienie zagłówka

Prawidłowo ustawiony zagłówek, czyli taki którego środek znajduje się po środku wysokości głowy, chroni pasażera w tak znacznym stopniu, że często wychodzi on bez szwanku z naprawdę groźnie wyglądających zderzeń.

Jest to na tyle istotny element bezpiecznej jazdy samochodem, że po prostu zarówno kierowcy jak i pasażerowie muszą o nim pamiętać tak, jak pamiętają o każdorazowym zapięciu pasów. Zestaw pasy bezpieczeństwa + prawidłowo dostosowany zagłówek znacząco zwiększają bezpieczeństwo nasze i pozostałych pasażerów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here