Światła zewnętrzne pojazdu

0
2165
Światła zewnętrzne pojazdu
Światła zewnętrzne pojazdu

Każdy pojazd powinien być wyposażony w obowiązkowe światła zewnętrzne. Natomiast każdy kierowca, posiadający odpowiednie uprawnienia do kierowania tym pojazdem, powinien wiedzieć kiedy i w jakich warunkach używać danych świateł. Istnieją bowiem na drodze pewne ściśle określone warunki, w jakich kierowca może używać konkretnych świateł, mających ułatwić mu poruszanie się po drodze, tak aby jednocześnie nie utrudniał on tym ruchu drogowego innym pojazdom.

Pierwsze to, czego uczymy się na kursie prawa jazdy jest, że po polskich drogach należy poruszać się z włączonymi światłami mijania niezależnie od pory dnia w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Od 2007 roku w Polsce obowiązuje nakaz jazdy z włączonymi światłami mijania, zwanymi także „krótkimi” przez całą dobę.

Większość nowych aut i takich, które kierowcy sami dostosowali sobie do jazdy w dzień, jest wyposażonych również w światła do jazdy dziennej. W czasie od świtu do zmierzchu (czyli przez cały dzień) w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.

Natomiast w czasie od zmierzchu do świtu (czyli w nocy), na nieoświetlonych drogach, zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi, kierujący pojazdem może używać świateł drogowych tzw. długich, o ile nie oślepi innych kierujących albo pieszych poruszających się w kolumnie. Kierowca, zbliżając się do pojazdu poprzedzającego, pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka (jeżeli ten uczyni to samo), pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej, jeżeli znajdują się one w takiej odległości, że kierowcy mogliby zostać oślepieni, jest zobowiązany przełączyć długie światła na światła mijania.

Pojazdy pod względem wyposażenia w odpowiednie oświetlenie zewnętrzne przygotowane są również na gorsze warunki atmosferyczne mogące występować na drodze. I tak w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi zjawiskami, kierowca może używać przednich świateł przeciwmgłowych. Jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m, kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych.

Światła muszą zostać niezwłocznie wyłączone, jeżeli widoczność ulegnie poprawie. Przednich świateł przeciwmgłowych można używać także w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, jedynie od zmierzchu do świtu, czyli w nocy i jedynie na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi.

Światła pozycyjne umieszczone z przodu pojazdu, mają barwę białą, natomiast tylne światła pozycyjne są barwy czerwonej. Służą one sygnalizowaniu zatrzymania lub postoju pojazdu, nie wynikającego z warunków ruchu drogowego lub przepisów.

Światła postojowe mogą być umieszczone tylko w pojazdach o długości nieprzekraczającej 6,0 m i szerokości nieprzekraczającej 2,0 m, mogą stanowić nieobowiązkowe wyposażenie samochodu w liczbie 2 lub 4 sztuk. Światła te, w zależności od pojazdu, mogą być połączone z bocznymi, przednimi, tylnymi światłami pozycyjnymi lub kierunkowskazami. Istnieje możliwość ich włączenia po jednej, lewej lub prawej stronie samochodu przy wyłączonym silniku.

Światła awaryjne tzw. „awaryjki” służą ostrzeganiu innych kierowców przed niebezpieczeństwem, jakie wydarzyło się lub mogłoby się wydarzyć na drodze. Stosujemy je, gdy chcemy zasygnalizować awaryjny postój, wypadek drogowy lub zator, do którego się zbliżamy.

Kierunkowskazy, potocznie zwane także „migaczami”, umieszczone po obu stronach pojazdu, mają za zadanie sygnalizować manewr związany ze zmianą kierunku jazdy lub pasa ruchu.

Światła hamowania lub inaczej światła „STOP” mają barwę czerwoną i znajdują się po obu stronach tylnej części samochodu. Niektóre pojazdy wyposażone są także w trzecie światło hamowania, znajdujące się na styku dachu auta z tylną szybą. Światła włączają się, po naciśnięciu pedału hamulca roboczego, a ich funkcja to ostrzeżenie innych kierowców, znajdujących się za nami, że zmniejszamy prędkość naszego pojazdu aby prawdopodobnie przygotować się do wykonania jakiegoś manewru.

Światła (światło) cofania, umieszczone w tylnej części samochodu, włącza się automatycznie po zmianie biegu na wsteczny. W zależności od modelu, może być ono umieszczone po obu lub tylko jednej stronie pojazdu.

Pojazdy powinny posiadać także tylne światła odblaskowe oraz oświetlenie tablicy rejestracyjnej, w celu zwiększenia ich widoczności.

Używanie przez kierowców odpowiednich świateł pojazdu, dostosowanych do warunków panujących na drodze, znacząco wpływa na poprawę bezpieczeństwa i komfortu jazdy wszystkich uczestników ruchu. Można by pomyśleć, że jest to kwestia fundamentalna i niezwykle banalna, jednak tak często niestety bywa pomijana lub zapominana przez kierowców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here