Sen w samochodzie – czy jest dozwolony?

0
950
Sen w samochodzie - czy jest dozwolony? 2
Sen w samochodzie - czy jest dozwolony? 2

Sen w aucie podczas postoju, wedle polskich przepisów nie jest niedozwolony, a w niektórych sytuacjach byłby nawet wskazany dla zmęczonego trasą kierowcy. Ma to odniesienie zarówno do samochodów ciężarowych, w których wyznaczone jest specjalne miejsce do spania, jak i wszystkich osobówek, w których kierowcy mogą odpocząć w nie zawsze wygodnej pozycji półsiedzącej.

Dlaczego więc kierowcy obawiają się spania w pojeździe? Może dlatego, że nie przywiązują odpowiedniej wagi do miejsc, w których postój pojazdu ogólnie jest zabroniony. Miejsca takie jak pobocza dróg ekspresowych i autostrad, lasy czy obszary objęte zakazem zatrzymywania i postoju z umieszczonymi w nich znakami są niedozwolone i postój z ucięciem sobie drzemki kierowcy może się zakończyć w najlepszym wypadku kontrolą policyjną i mandatem.

W czasie snu w nieodpowiednim miejscu możemy narazić także siebie lub innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo, bo wystarczy, że przez przypadek przesuniemy dźwignię zmiany biegów przy niezaciągniętym hamulcu ręcznym i nawet się nie obudzimy, kiedy auto powoli stoczy się na jezdnię. Rozsądek i bezpieczeństwo będą tutaj głównym wyznacznikiem przyzwolenia na sen w danym miejscu. Najlepiej, jeżeli wybierzemy miejsce w którym zazwyczaj widuje się śpiących innych kierowców, takie jak parking dla ciężarówek przy autostradzie lub drodze ekspresowej, ogólnodostępny miejski parking lub ewentualnie szerokie pobocze i chodnik, na których postój jest możliwy. Lepiej jest również ustawić swój pojazd w pobliżu innych pojazdów lub budynków, w których są ludzie, niż na opuszczonym przydrożnym parkingu, gdyż zmniejszamy tym ryzyko napaści i włamania do naszego samochodu.

Drugą najważniejszą kwestią odnośnie spania w samochodzie będzie temperatura powietrza panująca na zewnątrz. Niedozwolone bowiem jest korzystanie z klimatyzacji czy ogrzewania w samochodzie podczas postoju na terenie zabudowanym, jeżeli uruchomienie ich wymaga działającego silnika. Za takie postępowanie policja może nas ukarać mandatem. Co prawda takie działanie nie jest zabronione poza obszarem zabudowanym, ale jest ono wysoce nierozsądne, ponieważ przez działający silnik łatwo może dojść do zaczadzenia osób śpiących w aucie i spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu lub nawet śmierć. Możliwe jest natomiast korzystanie z ogrzewania i klimatyzacji, działających przy wyłączonym silniku podczas postoju.

Jeżeli chodzi o pasażerów w pojeździe, mogą oni spać oczywiście w trakcie podróży, z zastrzeżeniem że robią to we właściwej pozycji. Osoba taka musi pozostawać w pozycji siedzącej z zapiętymi we właściwy sposób, przechodzącymi przez ramię pasami bezpieczeństwa i z nogami opartymi na podłodze. W razie wystąpienia wypadku będzie to dla takiej śpiącej osoby najbezpieczniejsza pozycja.

Jeżeli chodzi o spanie w samochodach ciężarowych lub przyczepach kempingowych, również podczas jazdy pasażerowie mogą spać jedynie w fotelach z pasami bezpieczeństwa. Niedozwolone jest korzystanie z łóżek, gdyż nie są one w stanie zabezpieczyć danej osoby podczas nieprzewidywanego zdarzenia na drodze.

Nie bójmy się więc korzystać z przyzwolenia do spania w aucie. Nie jest to może najwygodniejsze miejsce, ale czasami warto odpocząć, szczególnie podczas bardzo długich i wyczerpujących podróży i bezpiecznie dojechać do celu. Większość parkingów przy trasie jest dobrze wyposażonych w toalety, prysznice czy sklepy, w których można zaopatrzyć się w jedzenie i picie. Miejsca te stworzone są w głównej mierze z myślą o kierowcach samochodów ciężarowych, ale kierowcy osobówek także mogą z nich korzystać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here