Numer VIN

0
645
Numer VIN
Numer VIN

Pewnie nie raz słyszeliśmy o numerze VIN, natomiast nie każdy z nas wie, co dokładnie oznacza i gdzie można go wyszukać. Więcej informacji na ten temat uzyskacie zapoznając się z naszym artykułem.

Czym jest numer VIN?

Każdy samochód posiada swój własny numer identyfikacyjny, czyli tzw. numer VIN (z ang. Vehicle Identification Number), który w naszym kraju potocznie jest nazywany numerem nadwozia. Numer VIN jest nadawany przez producenta pojazdu, jest unikalny i indywidualny dla każdego pojazdu, który opuszcza fabrykę. Numerem tym są oznaczane nie tylko samochody osobowe, ale również wszystkie inne pojazdy, począwszy od motocykli i motorowerów przez samochody ciężarowe, autobusy czy nawet przyczepy.

Z czego składa się numer VIN?

Numer VIN składa się z 17 cyfr oraz liter z wyłączeniem znaków I, O oraz Q, tak aby nie myliły się z cyfrą jeden oraz zero. Zgodnie z normą ISO, która jest stosowana w Unii Europejskiej, numer VIN składa się z trzech części:

  • WMI – to pierwsze trzy znaki, dzięki którym będziemy w stanie rozpoznać region, z którego pochodzi pojazd oraz jego producenta, np. przedział SU-SZ oznacza Polskę,
  • VDS – 6 kolejnych znaków, w których producenci w właściwy dla siebie sposób kodują typ pojazdu oraz informacje dotyczące podwozia i konstrukcji,
  • VIS – numer seryjny pojazdu składający się z 8 znaków, a ostatnie cztery to wyłącznie cyfry.

Gdzie znajdziemy numer VIN?

Numer VIN najłatwiej jest znaleźć na tabliczce znamionowej, która umieszczona jest na podszybiu samochodu po stronie kierowcy. Kolejnym miejscem, w którym możemy odszukać nr VIN jest słupek boczny po stronie kierowcy. Znaleźć go również możemy w okolicach zatrzasku drzwi, na prawym nadkolu, czy też w bagażniku na podłodze z prawej strony.

Numer VIN - dowód rejestracyjny
Numer VIN – dowód rejestracyjny

Pamiętajmy również o tym, że numer VIN znajdziemy także w dowodzie rejestracyjnym, a dokładniej w rubryce E – pole jest wymagane przy rejestracji pojazdu i nigdy nie powinno być puste.

Jakie informacje przekazuje numer VIN?

Sprawdzenie numeru VIN pozwala nam zweryfikować oraz upewnić się, że samochód nie został skradziony. Z numeru VIN możemy się dowiedzieć o między innymi o fabrycznym wyposażeniu auta, wersji silnika i nadwozia, a także po której stronie powinna być kierownica.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here