Jak dobrać i kiedy wymienić wycieraczki w samochodzie?

0
411
Jak dobrać i kiedy wymienić wycieraczki w samochodzie? 2
Jak dobrać i kiedy wymienić wycieraczki w samochodzie? 2

Wycieraczki samochodowe są bardzo ważnym elementem naszego pojazdu, ponieważ umożliwiają nam bezpieczną jazdę w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, czyli w czasie opadów deszczu czy śniegu.

Właśnie w takich momentach doceniamy ich niezawodność i rolę, jaką spełniają w naszym samochodzie. Niekiedy jednak zaczynają nas zawodzić i jeżeli w porę nie zareagujemy, mogą wyrządzić więcej szkód niż byłoby z nich pożytku.

Po czym poznać, że wycieraczki nadają się do wymiany? Bezwzględnym wskazaniem do ich wymiany będzie odrywająca się guma. Jeżeli widzimy, że zaczynają one ciągnąć za sobą odrywający się pasek pióra, jest to znak, że należy zaopatrzyć nasz pojazd w nowe wycieraczki. Drugim sygnałem wskazującym na zużycie wycieraczek będą pojawiające się na szybie smugi. Jeżeli są one niewielkie i znajdują się poza centralnym polem widzenia, oznacza to, że wycieraczki zaczynają się zużywać, jednak nie trzeba ich jeszcze wymieniać. Jeśli natomiast smugi są szerokie i pojawiają się w wielu miejscach na szybie oraz ewidentnie nie poprawiają naszego pola widzenia, wycieraczki nadają się do wymiany. To, co także może wskazywać na konieczność wymiany wycieraczek, jest wydawany przez nie nieprzyjemny dźwięk tarcia lub pisk. jednak w tym przypadku, może to oznaczać również nieprawidłowy montaż wycieraczek. Dlatego, jeżeli zaczną one wydawać jakiś dźwięk, należy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy na pewno dobrze zostały przez nas zamontowane.

Wycieraczki nadające się do dalszego użytkowania i działające w sposób poprawny, to takie, które dokładnie oczyszczają szybę i nie wydają przy tym praktycznie żadnych dźwięków. Tempo zużywania wycieraczek to kwestia bardzo indywidualna i zależy od ich jakości czy sposobu użytkowania. Można bowiem przedłużyć ich żywotność np. unikając używania ich na oblodzonej szybie, regularnie uzupełniając płyn do spryskiwaczy czy wybierając nieco droższe, ale też często lepsze jakościowo pióra.

Jakie więc wycieraczki wybrać aby służyły nam jak najdłużej? W sklepach aktualnie dostępne są przynajmniej trzy rodzaje wycieraczek: przegubowe, bezprzegubowe i hybrydowe. Te pierwsze, najbardziej powszechne i zazwyczaj najtańsze możemy dostać w prawie każdym większym markecie. Są to wycieraczki posiadające oddzielny metalowy stelaż, do którego przymocowane jest kauczukowe pióro. Niestety ich konstrukcja nie przekłada się na doskonałą przyczepność i niezwykłą trwałość, dlatego mogą one szybko ulegać zniszczeniu. Są jednak niedrogie i to jest główny powód, dla którego większość kierowców decyduje się na ich zakup.

Wycieraczki bezprzegubowe są nieco droższe, ale przekłada się to na ich efektywną pracę i stosunkowo długą trwałość. Ich zwarta konstrukcja powoduje lepsze przyleganie do powierzchni szyby i bardziej skuteczne oczyszczanie jej. Wycieraczki te radzą sobie nawet przy sporych prędkościach, gdyż ich działaniu, ze względu na budowę, nie przeszkadza opór wiatru.

Wycieraczki hybrydowe są najlepszą, ale jednocześnie najdroższą opcją. Są subtelne dzięki zasłoniętym przez zgrabną obudowę piórom i niezwykle skuteczne ze względu na swoją budowę i dodatkową grafitową powłokę, którą okryte są gumowe pióra. Znakomicie przylegają do szyby i radzą sobie we wszystkich warunkach pogodowych a do tego naprawdę estetycznie wyglądają na naszych pojazdach.

Jeżeli decydujemy się na zakup wycieraczek w sklepie motoryzacyjnym, na pewno znajdziemy w nim wykaz modeli i roczników samochodów oraz odpowiadające im typy wycieraczek, taka informacja powinna znajdować się także na opakowaniu samego produktu. Wybierając jednak samodzielny zakup np. w markecie, musimy pamiętać o tym aby sprawdzić, w jaki sposób montowane są nasze wycieraczki, możemy także udać się do sklepu z wymontowanymi starymi piórami i porównać je z tymi na półce. Zazwyczaj jedna wycieraczka jest dłuższa, co wynika z budowy szyby.

Jeżeli w naszym samochodzie fabrycznie zamontowane były wycieraczki hybrydowe lub bezprzegubowe płaskie, prawdopodobnie nie dopasujemy do niego zwykłych przegubowych wycieraczek. Jeżeli jednak zamontowane były przegubowe, wtedy jesteśmy w stanie wybierać z wszystkich trzech rodzajów. Warto też zwrócić uwagę na to, z jakiego rodzaju kauczuku wykonane są pióra. Te z naturalnych tworzyw są trwalsze.

Cena w tym przypadku może więc przekładać się na jakość produktu, jednak ważne jest abyśmy wybierali wycieraczki znanych firm, gdyż te bezmarkowe mogą nie wytrzymać na naszej szybie nawet kilku tygodni. Jeżeli zainwestujemy w wycieraczki trochę więcej i będziemy odpowiednio je użytkować, mogą nam one posłużyć nawet kilka lat. Nie ma reguły, co do tego po jakim czasie powinniśmy wymienić swoje wycieraczki na nowe. Mając na uwadze powyższe wskaźniki, sami musimy zadecydować, czy już nadają się one do wymiany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here