Jak zabezpieczyć lakier samochodu?

0
244
Jak zabezpieczyć lakier samochodu?
Jak zabezpieczyć lakier samochodu?

Lakier samochodu jest narażony na działanie wielu negatywnych czynników, które mogą spowodować jego zniszczenie. Szkodliwe oddziaływanie warunków atmosferycznych, chemii, kwasów to przykładowe sytuacje, w których może dojść do powstania mikrouszkodzeń oraz zarysowań.

Lakier samochodowy ulega także zużyciu, ponieważ wynika to z reakcji chemicznych, które zachodzą na jego powierzchni. Możliwości na zabezpieczenie lakieru jest wiele, a ich działanie opiera się przede wszystkim na stworzeniu niewidzialnej powłoki na powierzchni lakieru, która będzie go ochraniała przed zniszczeniami.

Najlepiej będzie zabezpieczać lakier, wtedy kiedy jest on wyczyszczony, umyty oraz pozbawiony innych tłuszczów, to nakładany preparat będzie znacznie lepiej przywierał do powierzchni. Najefektywniejsze sposoby na ochronę lakieru pozwalają zabezpieczyć go nie tylko przed negatywnym wpływem występujących warunków atmosferycznych oraz przed uszkodzeniami mechanicznymi. Poniżej przedstawiamy skuteczne metody zabezpieczania lakieru.

Powłoka ceramiczna

– to najtrwalsza i najbardziej znana na świecie forma służąca ochronie lakieru. Jej zalety to przede wszystkim twardość, gładkość i odporność na zużycie. Po zastosowaniu na lakierze pojawia się przezroczysta warstwa o grubości 2-3 mikronów. W ten sposób ochrania lakier przed działaniem czynników zewnętrznych oraz ogranicza wystąpienie zarysowań. Ceramika jest bardzo trwała i może utrzymać się na powierzchni auta około 5 lat.

Powłoka kwarcowa

– jest tańszym zabezpieczeniem lakieru w naszym samochodzie. Znacznie lepsza od wosku, ale nie tak dobra, jak powłoka ceramiczna. Jest w stanie utrzymać się na powierzchni samochodu nawet do 1 roku. Ogranicza wpływ złych warunków atmosferycznych na karoserię.

Folia ochronna

– grubość folii może sięgać nawet do 0,4 mm, jest dostępna w różnych kolorach, a w ten sposób można zmienić barwę samochodu. Do ochrony zazwyczaj są wybierane bezbarwne folie o dużej grubości. Zaletą folii jest również to, że można ją zdjąć w prosty sposób.

Woskowanie lakieru

– to powszechnie stosowany sposób pokrywania lakieru naszego samochodu woskiem. Przyczynia się do zabezpieczania go przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych oraz poprawia się jego przejrzystość. Wosk jest w stanie zatuszować rysy, które powstały na skutek codziennego użytkowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here