Zmiana oznaczeń wszystkich rodzajów paliw na dystrybutorach

0
343
Dystrybutor z paliwem

Od 12 października 2018 roku wprowadzone zostaną, zgodnie z unijną dyrektywą, nowe oznaczenia na wszystkich dystrybutorach i nowych samochodach we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz kilku innych.

Nowe oznaczenia będą różniły się kształtem naklejek, dostosowanym do poszczególnych rodzajów paliw i symbolami umieszczonymi na ich tle. Na oznaczeniach w kształcie kółek znajdą się symbole E5, E10 i E85 i będą oznaczały benzynę z odpowiednią ilością biokomponentów. Kwadratowe oznaczenia  z symbolami B7, B10 i XTL będą zarezerwowane dla różnych rodzajów oleju napędowego, natomiast oznaczenia w kształcie rombu z symbolami  H2, CNG, LPG i LNG przeznaczone będą dla poszczególnych paliw gazowych.

Dystrybutor z oznaczeniem benzyny

Identyczne oznaczenia spotkamy na wszystkich stacjach paliw oraz samochodach wyprodukowanych od 12 października 2018 we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej oraz państwach takich jak Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Macedonia, Serbia, Szwajcaria i Turcja. Nowy przepis ma ułatwić kierowcom tankowanie zarówno w swoim kraju jak i za granicą. Identyczne oznakowanie poszczególnych rodzajów paliw pozwoli uniknąć pomyłki podczas tankowania.

Na razie jednak z dystrybutorów nie znikną oznaczenia ON i Pb, a będą występowały one razem z nowymi naklejkami. Pozwoli to stopniowo przyzwyczajać kierowców do nowych symboli.

Wśród pojazdów fabrycznie oznaczonych nowymi oznaczeniami znajdą się: motorowery, motocykle, pojazdy trój- i czterokołowe, samochody osobowe, lekkie samochody dostawcze, pojazdy ciężarowe oraz autobusy i autokary. Przy czym właściciele samochodów nie będą musieli oznaczać swoich aut specjalnymi naklejkami.

Rozwiązanie ma ujednolicić oznaczenia paliw w całej Europie i poza nią, co jest niezwykle innowatorskim i przydatnym pomysłem, ponieważ szkody jakie może wyrządzić w samochodzie nieprawidłowo zalane paliwo są często bardzo trudne do zlikwidowania, o czym pisaliśmy w tym miejscu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here