Uwaga kierowcy! Idą zmiany – nowe opłaty i kary

0
177
Uwaga kierowcy! Idą zmiany - nowe opłaty i kary
Uwaga kierowcy! Idą zmiany - nowe opłaty i kary

Nadchodzi trudny czas dla wszystkich polskich kierowców, ponieważ rząd przygotował między innymi nowe opłaty oraz kary.

Droższe parkingi w centrum miasta

Sejm uchwalił ustawę o partnerstwie publiczno-prywatnym, która powoduje zmianę w przepisach dotyczących maksymalnych cen w strefach płatnego parkowania. Zmiana przepisów umożliwi miastom, które mają powyżej 100 000 mieszkańców pobieranie wyższych opłat w śródmiejskich strefach płatnego parkowania. Cena za godzinę postoju w centrum może wzrosnąć nawet do 9 zł! 

Opłata jakościowa

Opłata jakościowa ma być doliczana jako oddzielna należność, a jej cena ma wynosić 4 zł. dla każdego kierowcy, który dokonuje corocznego przeglądu technicznego swojego samochodu. Wpływ z opłaty jakościowej ma trafić na rachunek Transportowego Dozoru Technicznego. 

Ministerstwo Infrastruktury chce również zwiększyć kary dla spóźnialskich kierowców. W momencie, kiedy badanie techniczne pojazdu będzie wykonane 45 dni po terminie ważności, to w takiej sytuacji trzeba będzie zapłacić 60% więcej niż normalnie.

Resort zapewnia, że ceny samego badania technicznego nie ulegną zmianie – w chwili obecnej badanie techniczne samochodu – 98 zł, samochodu z instalacją gazową – 161 zł, motocykla oraz ciągnika rolniczego – 62 zł.

Opłata emisyjna

Sejm przyjął ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Opłata emisyjna wyniesie 8 groszy od litra benzyny oraz od oleju napędowego. Razem z podatkiem VAT będzie wynosiła 10 groszy. Rząd tłumaczy się troską o środowisko i przede wszystkim walką z występującym smogiem.

Opłata za wjazd do ekostrefy 

Strefa czystego transportu to strefa, do której wjeżdżać bez ograniczeń będą mogły wyłącznie pojazdy o niskiej emisji spalin – zaliczają się do nich samochody elektryczne, zasilane wodorem lub gazem ziemnym CNG/LNG. 

Uwaga kierowcy! Idą zmiany - nowe opłaty i kary 2
Uwaga kierowcy! Idą zmiany – nowe opłaty i kary 2

Samochody, które są zasilane benzyną, olejem napędowym lub LPG będą mogły wjechać do ekostrefy po uiszczeniu odpowiedniej opłaty. Opłata będzie wynosiła 2,50 zł. za godzinę i będzie pobierana w godzinach od 09:00 do 17:00 . Oczywiście opłaty nie będą obowiązywały mieszkańców stref.

Osoby, które nie będą przestrzegały ograniczenia i bezprawnie wjadą na teren strefy czystego transportu, otrzymają karę grzywny w wysokości 500 zł. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here