Nierówne zużycie bieżnika opony

0
533
Nierówne zużycie bieżnika opony
Nierówne zużycie bieżnika opony

Bieżnik jest zewnętrzną częścią opony, która ma ciągły i bezpośredni kontakt z jezdnią. Opony podczas eksploatacji ulegają ścieraniu i jest to zjawisko jak najbardziej naturalne. Niestety mogą zdarzyć się takie sytuacje, w których zużycie bieżnika jest dość niestandardowe.

Jak wiadomo ogumienie powinno się ścierać równomiernie – jest to bardzo istotne dla bezpieczeństwa wszystkich podróżujących. Opona, zwłaszcza nowa, która wydaje nam się mocna i jednocześnie odporna na uszkodzenia, jest niestety podatna na występujące uszkodzenia mechaniczne.

Nieprawidłowe ciśnienie

Problemy ze zużyciem bieżnika mogą być spowodowane nieodpowiednim ciśnieniem powietrza w kołach. Zbyt wysokie ciśnienie może doprowadzić do zniekształcenia profilu opony. Jeżeli przez dłuższy czas ciśnienie było zbyt wysokie, to w takiej sytuacji zewnętrzna część bieżnika nie przylegała dobrze do podłoża, dlatego środkowe pasy będą znaczniej zużyte. Należy pamiętać o regularnych kontrolach poziomu ciśnienia w ogumieniu. Na każdej stacji paliw jest dostępne samodzielne stanowisko z kompresorem powietrza, a prawidłową wartość ciśnienia będziemy mogli odczytać na wyświetlaczu.

Ząbkowanie opon

W wyniku ząbkowania bieżnik opony zaczyna przypominać z profilu zęby piły. Ząbkowanie może wystąpić na krawędziach bieżnika lub w jego środkowej części. Ząbkowanie nie wpływa negatywnie na przyczepność i bezpieczeństwo jazdy, natomiast przyczynia się do występowania nadmiernego hałasu, co przekłada się na komfort jazdy. Z reguły do ząbkowania dochodzi na tylnej osi, dlatego należy stosunkowo często przekładać ogumienie.

Geometria kół

Odpowiednia regulacja geometrii kół pozwala na zwiększenie komfortu jazdy oraz poziomu bezpieczeństwa, dlatego każdy kierowca powinien o tym pamiętać. W samochodzie, który ma ustawioną niewłaściwą geometrię kół, dochodzi do nierównomiernego zużycia bieżnika opon po wewnętrznej i zewnętrznej stronie, a tym samym powoduje to znaczne skrócenie czasu ich eksploatacji. Geometrię kół powinniśmy kontrolować profilaktycznie raz do roku, najlepiej po sezonie zimowym w wyspecjalizowanym warsztacie. Ustawienie geometrii kół to koszt między 50 a 100 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here