Zielone tablice rejestracyjne

0
444
Zielone tablice i blankiety
Zielone tablice i blankiety

Od wczoraj, czyli 11 lipca 2019 roku znów głośno zrobiło się na temat profesjonalnej rejestracji samochodów. Powodem tego jest wprowadzenie mogących być stosowanymi dzięki CEPiK nowych przepisów umożliwiających dokonywanie właśnie takiej rejestracji.

Sprzedaż pojazdów
Sprzedaż pojazdów

Zielone tablice rejestracyjne mogą uzyskać przedsiębiorcy posiadający siedzibę lub oddział firmy w Polsce zajmujący się produkcją, dystrybucją lub badaniami pojazdów, a także jednostki uprawnione (np. Instytut Transportu Samochodowego) lub jednostki badawcze producentów. Aby móc skorzystać z możliwości zarejestrowania kilku pojazdów na jeden profesjonalny dowód rejestracyjny, należy uzyskać w urzędzie decyzję o profesjonalnej rejestracji pojazdów i tym samym zostać podmiotem do niej uprawnionym.

Wraz z decyzją, która wydawana jest na jeden rok podmiot uprawniony otrzymuje profesjonalny dowód rejestracyjny, ilość określonych we wniosku blankietów tego dowodu (przy czym liczba nie może przekraczać 100) oraz komplety tablic rejestracyjnych.

Profesjonalne tablice rejestracyjne różnią się od zwykłych tablic kolorem wytłoczonych liter i obramowaniem, gdyż są one nie czarne, a zielone. Pojazdami z takimi tablicami mogą jeździć jedynie podmioty uprawnione, ich pracownicy lub klienci zainteresowani zakupem samochodu podczas jazdy próbnej. W przypadku kontroli pojazdu przez organy nadzoru ruchu drogowego, należy okazać im blankiet profesjonalnego dowodu. Policja szybko sprawdzi w systemie informatycznym, czy dany kierowca porusza się pojazdem z takimi tablicami legalnie.

Taki profesjonalny dowód rejestracyjny ważny jest przez 30 dni od daty wydania decyzji. W ciągu 30 dni od daty wygaśnięcia przedsiębiorca jest zobowiązany zwrócić do urzędu dowód wraz z tablicami i blankietami. Za niedostosowanie się do tego przepisu przewidziana jest kara pieniężna. Przedsiębiorcy zobowiązani są również do prowadzenia wykazu pojazdów użytkowanych na profesjonalnych tablicach rejestracyjnych.

Wydanie decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów wiąże się z kosztem 100 zł dla przedsiębiorcy, każdy blankiet kosztuje 10 zł a komplet tablic rejestracyjnych 80 zł. Wydanie znaku legalizacyjnego na profesjonalne tablice rejestracyjne kosztuje natomiast 12,50 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here