Jak obniżyć nieco temperaturę w samochodzie?

0
179
Osłonka na szybę

Każdy z nas chyba miał okazję wybrać się latem w podróż własnym samochodem. Długo wyczekiwany urlop, zaplanowana wycieczka, piękna pogoda i nierzadko związane z nią bardzo wysokie temperatury. W takich warunkach samochód pozostawiony w pełnym słońcu na parkingu nagrzewa się naprawdę bardzo szybko.

Na pewno nie raz zdarzyło wam się wrócić do swojego pojazdu po kilkunastu minutach spędzonych w sklepie i doświadczyliście niesamowicie gorącego powietrza buchającego w was po otwarciu drzwi pojazdu. Temperatura w jego wnętrzu mogła wynosić wtedy nawet 50-60 stopni Celsjusza. Raczej nie musimy udowadniać, że przebywanie w takiej temperaturze przez dłuższy czas może przynieść naprawdę negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia.

Jak radzić sobie z tym problemem, szczególnie jeżeli nasz pojazd nie jest wyposażony w klimatyzację? Po pierwsze, nie wsiadać od razu i nie rozpoczynać jazdy bez nawet kilkuminutowego wywietrzenia wnętrza samochodu. Po odpaleniu silnika warto jeszcze przynajmniej na początku jazdy pozostawić otwarte okna. Jeżeli zamierzamy uruchomić klimatyzację, również należy na początku pozwolić się jej wywietrzyć. Substancje powstające w jej wnętrzu podczas postoju, które zaczniemy wdychać bezpośrednio w zamkniętej kabinie mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia.

Mata przeciwsłoneczna

Poza wyżej wymienionymi, istnieją również inne metody zabezpieczenia wnętrza pojazdu przed nadmiernym nagrzewaniem. Do jednej z nich należy np. wykorzystanie  przeciwsłonecznej osłony termicznej na przednią szybę samochodu, która zimą może także spełniać funkcję ochrony przed zamarzaniem przedniej szyby. Jest to chyba najłatwiejszy w montażu sposób ochraniający przed gorącem, gdyż osłonkę należy jedynie nałożyć na przednią szybę i odpowiednie wypustki przytrzasnąć drzwiami.

Kolejną opcją może być montaż czarnych zasłonek na przyssawki, które umieszczane są na tylnych bocznych szybach. Jeżeli chodzi o dzieci, zasłonki te dostępne są na rynku również z motywami z bajek. Jest to dosyć skuteczna metoda obniżająca temperaturę w aucie.

Jeżeli chcemy zainwestować w coś bardziej praktycznego i wytrzymałego, w sklepach motoryzacyjnych znajdziemy całe komplety lub pojedyncze żaluzje samochodowe przeznaczone do montażu wewnątrz pojazdu. Takie samozwijające się rolety zazwyczaj można w prosty sposób zainstalować samodzielnie i cieszyć się ochroną przed nagrzewaniem i oślepieniem nawet przez lata.

Jak widać, na rynku istnieje wiele propozycji ułatwiających nam poradzenie sobie z upałem w samochodzie, co może być wskazówką dla osób ubolewających za brakiem klimatyzacji w swoim samochodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here