Zdjęcie do dokumentu prawa jazdy

0
582
Zdjęcie do dokumentu prawa jazdy
Zdjęcie do dokumentu prawa jazdy

Szczegółowe informacje o tym, jak powinno wyglądać zdjęcie do dokumentu prawa jazdy przekazuje nam Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 roku w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.

Do wniosku o wydanie wyżej wymienionego dokumentu należy załączyć między innymi fotografię. Zdjęcie do dokumentu powinno być aktualne, kolorowe, ostre, wykonane na jasnym i jednolitym tle. Wymiary zdjęcia to 35 x 45 mm (dokładnie takie same wymiary posiada zdjęcie potrzebne do wyrobienia dowodu osobistego lub paszportu).

Osoba znajdująca się na fotografii powinna być ukazana w pozycji frontalnej (przodem do obiektywu), bez nakrycia głowy oraz okularów z ciemnymi szkłami. Przewidziano jednak w tej sytuacji również wyjątki.

  • Jeżeli dana osoba posiada wrodzoną wadę wzroku może wykonać zdjęcie w okularach z ciemnymi szkłami spełniając następujące warunki – podobne zdjęcie musi mieć w dowodzie tożsamości oraz do wniosku należy dołączyć orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności z powodu wrodzonej lub nabytej wady narządu wzroku.
  • W przypadku kiedy dana osoba nosi nakrycie głowy ze względów religijnych może je mieć na zdjęciu spełniając następujące warunki – podobne zdjęcie musi mieć w dowodzie tożsamości, fotografia musi przedstawiać całą twarz oraz do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej, która jest zarejestrowana na terenie Polski.

Zdjęcie powinno obejmować wizerunek od wierzchołka, ale nie dalej niż do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała mniej więcej 70-80 % powierzchni fotografii. Wyraźnie muszą być przedstawione oczy, a przede wszystkim źrenice. Należy mieć otwarte oczy, które nie będą przysłonięte kosmykami włosów. Wyraz twarzy musi być naturalny natomiast usta muszą być zamknięte.

Zdjęcie zapisane na nośniku cyfrowym

Każda osoba składająca wniosek o wydanie dokumentu prawa jazdy, ma prawo dołączyć zdjęcie, które zostanie zapisane na zewnętrznym nośniku danych. Poniżej przedstawiamy wymogi, jakie należy spełnić:

  • Zdjęcie należy zapisać w formacie JPEG z nagłówkiem EXIF w wersji 2.1 lub nowszej. Dodatkowo w nagłówku EXIF należy zamieścić datę wykonania, nazwę oraz dane zakładu fotograficznego, w którym zostało wykonane zdjęcie.
  • Rozdzielczość – 480 x 615 pikseli
  • Plik nie może być większy niż 100 KB
  • Głębia kolorów – 24 bity
  • Kolorystyka skanowania – Srgb
  • Jakość kompresji nie może być mniejsza niż 80/100
Nośnik cyfrowy
Nośnik cyfrowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here