Awaria na autostradzie

0
273
Awaria na autostradzie
Awaria na autostradzie

Każdemu z nas może przytrafić się awaria samochodu na autostradzie. Jak wiadomo na całej długości autostrady z wyjątkiem wyznaczonych miejsc obowiązuje kierowców zakaz zatrzymywania się i postoju. Awaria na autostradzie może być niebezpieczna nie tylko dla nas, ale też innych uczestników ruchu drogowego.

Jak postępować w przypadku awarii?

W pierwszej kolejności jeżeli jest to możliwe postarajmy się zjechać lub zepchnąć samochód na pas awaryjny. Pamiętajmy również o włączeniu świateł awaryjnych w pojeździe. Załóżmy na siebie kamizelkę odblaskową, tak abyśmy stali się lepiej widoczni dla innych pojazdów, co znacznie zwiększy nasze bezpieczeństwo na autostradzie.

Po opuszczeniu samochodu zgodnie z obowiązującymi przepisami należy umieścić ostrzegawczy trójkąt odblaskowy w odległości 100 metrów za pojazdem. Jeżeli tego nie wykonamy, to stworzymy potencjalne zagrożenie w ruchu drogowym i jednocześnie narazimy się na otrzymanie mandatu. Należy również zadbać o swoje bezpieczeństwo i pasażerów z którymi podróżujemy, dlatego lepiej przebywać za barierą oddzielającą jezdnię od pobocza.

W momencie, kiedy nasz pojazd został już odpowiednio oznakowany należy wezwać służbę drogową, która w należyty sposób zabezpieczy to miejsce. Telefony alarmowe na autostradzie:

  • Autostrada A1: +48 58 530 66 66
  • Autostrada A2: +48  61 838 31 12
  • Autostrada A4: +48 32 76 27 333
  • Odcinki zarządzane przez GDDKiA: 19111

Jeżeli z jakichś przyczyn nie będziemy mogli skorzystać z własnego telefonu komórkowego, pomoc można wezwać z budki z telefonem alarmowym, które są umieszczone na drodze w jaskrawo pomarańczowych i żółtych kolorach z napisem SOS – ustawione są co 2 kilometry po obu stronach autostrady.

Holowanie samochodu na autostradzie do najbliższego zjazdu, stacji benzynowej czy warsztatu może odbywać się tylko i wyłącznie przez pojazd do tego przeznaczony – Ustawa prawo o ruchu drogowym Art. 31. ust 2 pkt. 5 „Zabrania się holowania: na autostradzie, z wyjątkiem holowania przez pojazdy przeznaczone do holowania do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych”. 

Nie ma obowiązku korzystania z określonych firm, można skontaktować się z warsztatem, który znajduje się najbliżej autostrady i zamówić lawetę. Natomiast osoby, które posiadają ubezpieczenie assistance mogą poczekać na bezpłatną lawetę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here