Zaparowane szyby w samochodzie – jak sobie radzić?

0
420
Zaparowane szyby w samochodzie
Zaparowane szyby w samochodzie

Jesień i zima to trudny okres dla kierowców. Nie dość, że musimy sobie radzić z opadami deszczu, zalegającym śniegiem i lodem to dużym problemem są zaparowane szyby w naszych samochodach. Zaparowana szyba stwarza duże niebezpieczeństwo. Podczas jazdy może skutecznie utrudnić dostrzeżenie pieszego, który wchodzi na jezdnię.

W okresach jesienno – zimowych występują znaczne wahania temperatur oraz opady deszczu i śniegu, a to powoduje, że w samochodzie zbiera się wilgoć, która jest właśnie przyczyną parowania szyb.

Najłatwiejszym sposobem na odparowanie szyb jest uruchomienie klimatyzacji. Nieużywanie klimatyzacji w okresie zimowym to duży błąd ze strony kierowców. W momencie kiedy klimatyzacja pracuje, do kabiny samochodu przedostaje się osuszone powietrze. Warto również wspomnieć o tym, że pracująca klimatyzacja w trakcie trwania jesieni i zimy chroni sprężarkę przed zużyciem i wystąpieniem awarii, której naprawa mogłaby dużo kosztować. Jeżeli natomiast samochód nie jest w nią wyposażony, to w takiej sytuacji należy uchylić okno i ustawić nawiew ciepłego powietrza na przednią szybę.

Problem stanowią także dywaniki materiałowe, na które nanosimy śnieg z obuwia i niestety często go ignorujemy. Dywaniki materiałowe będą wsiąkały wodę, a wysuszyć je można tylko i wyłącznie w suchym pomieszczeniu, dlatego w trakcie tej nieprzyjemnej pory roku warto jest zastosować w samochodzie dywaniki z gumy. Należy zweryfikować ich stan      i dokładnie sprawdzić, czy nie mają żadnych dziur przez które mogłaby przedostać się woda do podłogi.

Ważna jest również kontrola stanu filtra kabinowego. Niestety stary i zużyty filtr nie będzie spełniał swojej prawidłowej funkcji, a to przyczyni się do tego, że do kabiny znacznie łatwiej będzie się dostawać wilgoć. Filtr kabinowy należy regularnie zmieniać co najmniej raz w roku, najlepiej przy okazji czyszczenia systemu klimatyzacji.

Skutecznym sposobem na pozbycie się wilgoci z samochodu okazuje się pozostawienie we wnętrzu pojazdu pojemnika z solą. Takie rozwiązanie pozwoli nam dodatkowo pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Należy również co jakiś czas zmieniać zwartość, tak aby zachowała swoje właściwości. Na rynku dostępne są także niedrogie pochłaniacze.          Z reguły umieszczane są jak najbliżej źródła wilgoci i zostawiane w samochodzie, kiedy      z niego nie korzystamy.

Pochłaniacz wilgoci
Pochłaniacz wilgoci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here