Leki a prowadzenie pojazdu

0
426
Leki a prowadzenie pojazdu
Leki a prowadzenie pojazdu

Prowadzenie samochodu jest jedną z kluczowych czynności wykonywaną każdego dnia – dojeżdżamy samochodem do pracy, na zakupy, odwodzimy dzieci do przedszkola lub szkoły, itd. Samo prowadzenie pojazdu wymaga od kierującego bardzo dużej uwagi, skupienia oraz koncentracji. Jak wiadomo sprawność psychofizyczna każdego kierowcy ma wpływ na prawidłową z zarazem szybką reakcję, na to co się dzieje w ruchu drogowym.

Wielu kierowców zażywa różnego rodzaju leki, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że niektóre leki mogą negatywnie wpływać na bezpieczne prowadzenie pojazdu – działają zarówno na sprawność mózgowia, układ ruchu czy narząd wzroku. Osoby, które stale przyjmują określone leki są uprzedzane przez lekarza prowadzącego o ich negatywnym działaniu podczas prowadzenia pojazdu. Natomiast w przypadku osób, które sporadycznie zażywają leki nie są w stanie przewidzieć, w jaki sposób zareaguje ich organizm na nieznaną substancję.

Leki, które mają wpływ na osłabienie naszych umiejętności podczas prowadzenia pojazdu

Środki przeciwbólowe z grupy opioidowych zawierające morfinę, tramal lub kodeinę – zaburzają one pracę mózgu, powodują spadek koncentracji, trudność w podejmowaniu szybkich decyzji oraz wydłużenie czasu reakcji.

Niewskazane jest także kierowanie pojazdem samochodowym bezpośrednio po zażyciu niektórych leków psychotropowych m.in.: środków przeciwlękowych, przeciwdepresyjnych, neuroleptycznych, ponieważ mogą one wywoływać zaburzenia widzenia oraz zawroty głowy.

Nie należy również prowadzić pojazdu po zażyciu leków uspokajających i nasennych, nawet jeżeli były one przez nas brane dzień wcześniej – powodują senność, zmęczenie, osłabienie a w niektórych przypadkach nawet niepokój.

Dużym problemem dla kierowców mogą być także leki przeciwhistaminowe, czyli przeciwalergiczne, które zostały podzielone na trzy generacje:

  • I generacja – zawierająca m.in. difenhydraminę, klemastynę czy hydroksyzynę, powoduje nadmierną senność, zaburzenia koordynacji i wydłużony czas reakcji,
  • II generacja – zawierająca cetyryzynę lub loratadynę, ma wpływ na sprawność psychofizyczną, senność i koncentrację,
  • III generacja – zawierająca desloratadynę, ta grupa nie ma wpływu na sprawność psychofizyczną, dlatego może być stosowana prze kierowców.

Bardzo ważna dla bezpieczeństwa ruchu drogowego jest także ocena własnego samopoczucia. Jeżeli czujemy się źle, lepiej nie ryzykujmy i zrezygnujmy z prowadzenia pojazdu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here