Jak przechowywać opony?

0
231
Jak przechowywać opony?
Jak przechowywać opony?

Zarówno po sezonie letnim, jak i zimowym duża część kierowców decyduje się na wymianę ogumienia. Co w takim przypadku należy zrobić z oponami, które zostały dopiero co zdjęte z felg? W jaki sposób przechowywać opony?

Coraz więcej profesjonalnych firm ma w swojej ofercie możliwość przechowywania opon. Takie rozwiązanie z pewnością zyskuje coraz to większą liczbę zwolenników. Oczywiście wiąże się to z wydatkiem finansowym w granicach kilkudziesięciu złotych za sezon od sztuki. Opony są wtedy odpowiednio przechowywane, a co za tym idzie nie tracą swoich właściwości. Firmy mają należycie przygotowane warsztaty, tak aby nasze opony bezpiecznie przeczekały do następnego sezonu.

Wielu kierowców decyduje się również przechowywać opony na własną rękę. Niestety efekt takiego postępowania może okazać się opłakany w skutkach. Zapoznajmy się z najważniejszymi zasadami, które dotyczą odpowiedniego przechowywania ogumienia.

Pamiętajmy o tym, aby nie przechowywać opon na wolnym powietrzu. Pomieszczenie, które posłuży do przechowywania ogumienia powinno być suche, chłodne i wentylowane. W pobliżu nie powinno być żadnych źródeł ciepła, urządzeń elektrycznych czy też ostro zakończonych przedmiotów. Podłoga w pomieszczeniu musi być czysta, nie mająca żadnych śladów benzyny, olejów, smarów oraz innych substancji chemicznych, które mogłyby wpłynąć na uszkodzenie struktury gumy.

Przed przechowywaniem należy dokładnie oczyścić opony. Po spłukaniu zanieczyszczeń będziemy w stanie zobaczyć ewentualne uszkodzenia. Warto przyjrzeć się każdej oponie z osobna, zweryfikować stan bieżnika  oraz sprawdzić, czy nie pojawiły się niepokojące zmiany. Po osuszeniu ogumienia można je zakonserwować stosując odpowiednie kosmetyki, które możemy nabyć bezpośrednio w sklepach motoryzacyjnych a także w marketach. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu należy zapoznać się z jego instrukcją – nigdy nie nakładamy środka na bieżnik. Korzystanie z tego typu produktów spowoduje opóźnienie się procesów starzenia gumy.

Nigdy nie kładziemy jednej opony na drugą, ponieważ istnieje duże ryzyko, że opona, która znajduje się na dole ulegnie zniekształceniu. Dlatego powinniśmy układać opony jedna obok drugiej. Pamiętajmy również o tym, że raz na jakiś czas należy je lekko obrócić.

Przechowywanie opon razem z felgami

Konieczne jest umycie nie tylko opon, ale też felg. Po oczyszczeniu felg można przystąpić do ich konserwacji. Możemy wykorzystać do tego środek zapobiegający przywieraniu brudu. Opony z felgami należy przechowywać jedna na drugiej. Pod oponę, która będzie położona jako pierwsza można umieścić grubszy karton, dzięki temu odizolujemy ją od podłogi pomieszczenia, w którym będzie przechowywana. Należy pamiętać o tym, aby raz na 4 tygodnie zmienić kolejność ułożenia opon. Nigdy nie przechowujemy opon z felgami w pozycji pionowej, ponieważ mogą ulec odkształceniu pod wpływem ciężaru obręczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here