Jak sprawdzić grubość lakieru?

0
366
Jak sprawdzić grubość lakieru?
Jak sprawdzić grubość lakieru?

Kiedy podejmujemy decyzję o zakupie używanego samochodu najbardziej obawiamy się tego, aby nie kupić auta po wypadku. Jeżeli chcemy uniknąć niemiłego rozczarowania należy zwrócić szczególną uwagę na to, w jakim stanie jest lakier.

Niestety często zdarzają się takie przypadki, że sprzedający zapewniają o bardzo dobrym stanie karoserii, a kupującemu pozostaje tylko wierzyć na słowo. Jak wiadomo rzeczywistość bywa zupełnie inna, dlatego warto mieć przy sobie miernik lakieru, który w łatwy sposób pozwoli na zweryfikowanie grubości lakieru na karoserii pojazdu.

Na rynku możemy spotkać dwa rodzaje mierników:

  • pomiar z metody ultradźwiękowej – urządzenie nie należy do tanich, pozwala na sprawdzenie powłoki zarówno na elementach stalowych, jak i aluminiowych. Przy pomocy tego miernika możemy odczytać dokładną wartość powłoki lakierniczej, a w ten sposób jesteśmy w stanie dokonać bardziej precyzyjnej oceny. Miernik ultradźwiękowy jest również wyposażony w wyświetlacz, który pokaże wartość.
  • pomiar metodą magnetyczną – cena tego urządzenia jest zdecydowanie niższa i nie posiada wyświetlacza. Nie będziemy mieć możliwości zweryfikowania elementów aluminiowych. Największą wadą tego miernika jest jego dokładność, która niestety pozostawia wiele do życzenia.

Zacznijmy od tego, że na oglądanie samochodu powinniśmy się umówić w dzień, aby móc bardzo dokładnie obejrzeć auto. Zwróćmy również uwagę na to, czy występują różnice w odcieniach lakieru na poszczególnych elementach nadwozia. Pomiar grubości lakieru jest dobrym sposobem na to, by dokonać wstępnej weryfikacji, czy samochód używany ma wypadkową przeszłość. W zależności od marki samochodu, pomiar może się nieco różnić.

Karoseria, która zostanie przez nas zbadana za pośrednictwem miernika, powinna być czysta – zabrudzone powierzchnie mogą podać niedokładny wynik. W pierwszej kolejności warto zweryfikować dach, ponieważ jest najmniej narażony na uszkodzenia. Sprawdzany element blachy warto skontrolować w kilku miejscach. Kontrolujemy także stan progów, nadkoli, czyli tych elementów, które najszybciej rdzewieją. Uśredniony wynik, który poda nam miernik możemy odczytać w następujący sposób:

  • od 80 – 140 mikrometrów w nowych autach – lakier fabryczny,
  • do około 200 mikrometrów w starszych autach – lakier fabryczny, natomiast może to również oznaczać, że część blacharki była ponownie lakierowana, ale nie szpachlowana,
  • powyżej 300 mikrometrów – możemy się spodziewać tego, że pod warstwą farby znajduje się szpachla.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here