Co robić, gdy rowerzyści pojawią się na drodze?

0
157
Co robić, gdy rowerzyści pojawią się na drodze? 2
Co robić, gdy rowerzyści pojawią się na drodze? 2

Każdego roku po zimie przychodzi taki czas, kiedy rowerzyści tłumnie wyjeżdżają na ulice, co nie wzbudza wielkiego entuzjazmu wśród kierowców. Czym spowodowane jest tak negatywne nastawienie do rowerów?

Prawdopodobnie wynika to z faktu, iż bardzo często dochodzi do starć rowerzystów z pojazdami na drogach, spowodowanych nie stosowaniem się do przepisów przez obie ze stron. Najczęściej do nieporozumień czy wypadków dochodzi w momentach przecinania się torów jazdy pojazdów silnikowych i rowerów, czyli prościej mówiąc na przejściach czy przejazdach rowerowych. Powodem zazwyczaj jest nieustąpienie pierwszeństwa, brak sygnalizowania zamiaru wykonania manewru przez rowerzystę czy nieodpowiednie przystosowanie dróg i ścieżek rowerowych. Na to ostatnie możemy jedynie ponarzekać, ale na inne czynniki mamy bezpośredni wpływ podczas prowadzenia pojazdu czy jazdy rowerem.

Kodeks drogowy jasno określa w jakich sytuacjach to rowerzyści mają pierwszeństwo na drodze. Art. 27. mówi, że:

  1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.

1a. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.

  1. Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi.
  2. Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.

Przepisy mówią też o tym, że zabrania się pojazdom silnikowym wjeżdżania między jadące w kolumnie rowery, przy czym ilość rowerów w takiej zorganizowanej kolumnie nie może być większa niż 15. Należy pamiętać także o zakazie zatrzymywania pojazdu na przejeździe rowerowym oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejazdem, a na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu także za tym przejazdem. Zakaz obowiązuje także na drodze dla rowerów, pasie ruchu dla rowerów oraz w śluzie rowerowej. Podczas wyprzedzania roweru, kierujący pojazdem musi zachować szczególną ostrożność i odstęp od niego nie mniejszy niż 1 metr.

Jest to kilka kluczowych zasad, które powinni przestrzegać wszyscy kierujący pojazdami silnikowymi, widząc na swojej drodze rowerzystę. Oprócz tego ważne jest oczywiście zachowanie zdrowego rozsądku, obserwacja rowerzysty i stosowanie zasady ograniczonego zaufania, gdyż rower w starciu z naszym pojazdem ma zazwyczaj znikome szanse i brawura jednego lub drugiego może zakończyć się tragicznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here