Używanie świateł awaryjnych

0
535
Używanie świateł awaryjnych
Używanie świateł awaryjnych

Światła awaryjne są obowiązkowym wyposażeniem każdego pojazdu i służą przede wszystkim do ostrzegania innych uczestników ruchu drogowego przed niebezpieczeństwem. Sytuacje, w których mogą być używane zgodnie z obowiązującym prawem to między innymi: postój spowodowany uszkodzeniem pojazdu albo podczas wypadku drogowego. Jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że za niewłaściwe używanie świateł awaryjnych grozi wystawieniem mandatu.

Bardzo często zdarzają się sytuacje, w których kierowcy wykorzystują światła awaryjne w ramach podziękowania lub przeproszenia za nieprawidłowe zachowanie w ruchu drogowym. W wielu krajach podziękowanie polega na włączeniu na przemian prawego oraz lewego migacza. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, takie zachowanie jest nielegalne, natomiast Policja w takich przypadkach nie powinna nałożyć na nas mandatu.

W sytuacji, kiedy kierowca świadomie zaparkuje swój pojazd w sposób nielegalny używając przy tym świateł awaryjnych łamie w ten sposób dwa przepisy – chodzi tutaj o niestosowanie się do zakazu zatrzymania oraz nadużywania świateł awaryjnych. Za niewłaściwe używanie tych świateł może grozić mandat w wysokości od 100 do 300 zł.

Świateł awaryjnych nie należy także używać w trakcie holowania, ponieważ pojazd jadący za nim nie będzie otrzymywał informacji o planowanych manewrach.

Zdarzają się również okoliczności, w których kierowcy ostrzegają się przed gwałtownym hamowaniem. Dzieje się to przeważnie na autostradach oraz na drogach ekspresowych i wynika to przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Duża część samochodów posiada funkcję ESS (Emergency Stop Signal) – automatycznego włączenia świateł awaryjnych w przypadku nagłego hamowania. Jeżeli nastąpiła nieoczekiwana sytuacja spowodowana wypadkiem lub zatorem drogowym, a co tym idzie istnieje ryzyko, że inne osoby uczestniczące w ruchu drogowym mogą zostać narażone, to użycie świateł awaryjnych w takim przypadku jest uzasadnione.

Właściwe jest też użycie świateł awaryjnych przez kierującego autobusem szkolnym, w trakcie wsiadania i wysiadania dzieci a także kierującego pojazdem, który został przeznaczony do przewozu osób niepełnosprawnych, również w trakcie wsiadania i wysiadania osoby niepełnosprawnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here