Bezpieczeństwo motocyklisty

0
419
Bezpieczeństwo motocyklisty 2
Bezpieczeństwo motocyklisty 2

Jednośladów na polskich drogach jest z roku na rok coraz więcej. Bez wątpienia jazda na motocyklu sprawia ogromną frajdę każdemu miłośnikowi dwóch kółek. Poruszanie się motocyklem jest również związane z większym ryzykiem, ponieważ w momencie wystąpienia kolizji lub wypadku motocyklista jest znacznie bardziej narażony na utratę zdrowia lub życia niż kierowca samochodu osobowego.

Kierowanie jednośladem wymaga przede wszystkim całkowitego skupienia, koncentracji oraz kondycji fizycznej. Nigdy nie prowadźmy pojazdu, kiedy jesteśmy zmęczeni, ponieważ senność jest jedną z najczęściej występujących przyczyn wypadków na naszych drogach. Pamiętajmy o robieniu regularnych przerw w trakcie jazdy oraz odpowiednim nawodnieniu naszego organizmu.

Motocyklista podczas jazdy powinien być również bardzo dobrze widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Kask ochronny koloru białego jest znacznie lepiej widoczny niż czarny. Dla poprawy naszego bezpieczeństwa warto także założyć kamizelkę odblaskową.

Ubrania motocyklowe zapewnią nie tylko indywidualny styl, ale przede wszystkim bezpieczeństwo, które jest przecież najważniejsze. Pamiętajmy o tym, że podczas jazdy jesteśmy narażeni na występowanie różnych zjawisk atmosferycznych, takich jak deszcz, wiatr czy grad. Warto zainwestować trochę pieniędzy w odpowiednią kurtkę, ochronne rękawice, długie spodnie oraz buty za kostkę. Zwracajmy uwagę na to, aby nasze ciało było osłonięte, nawet kiedy na dworze jest bardzo ciepło. Odzież uchroni nas przed wystąpieniem oparzeń słonecznych oraz otarciami w razie nagłego wypadku. Warto również zaopatrzyć się w bieliznę termoaktywną, której głównym zadaniem jest odprowadzenie potu z powierzchni skóry.

Przed rozpoczęciem sezonu motocyklowego, jak i każdą podróżą warto również sprawdzić działanie hamulców oraz sprzęgła, zweryfikować ciśnienie w oponach a także ustawienie lusterek. Każdy element, który nie będzie sprawnie działał zwiększa ryzyko wypadku na drodze.

W trakcie jazdy należy bacznie obserwować sytuację na drodze i być w ciągłej gotowości. W taki sposób można przewidzieć większość niebezpiecznych sytuacji. Nie zapominajmy także o używaniu kierunkowskazów, zachowaniu bezpiecznego odstępu podczas wyprzedzania pojazdu – minimum 1 metr odstępu od wyprzedzanego pieszego lub rowerzysty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here