kategoria A2

0
328
kategoria A2
kategoria A2

Minimalny wymagany wiek do uzyskania prawa jazdy kategorii A2 to 18 lat. Jest to więc uprawnienie, którego nie uzyskamy wcześniej nawet za zgodą rodziców.

Prawo jazdy kategorii A2 uprawnia do kierowania motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwukrotność mocy tego motocykla, motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW, pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM oraz na terenie Polski zespołami tych wszystkich pojazdów z przyczepą.

Egzamin państwowy na prawo jazdy kategorii A2 składa się z części teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna to zestaw 32 pytań, na które osoba egzaminowana udziela jednej prawidłowej odpowiedzi. Zawiera się w nim 20 pytań z wiedzy podstawowej i 12 ze specjalistycznej, dotyczącej kategorii A2. Czas trwania egzaminu to 25 minut. Do zaliczenia niezbędne jest uzyskanie minimum 68 punktów.

Egzamin praktyczny to zadania do wykonania przez osobę egzaminowaną na pojeździe kategorii A2 na placu manewrowym oraz w ruchu ulicznym.

Do przystąpienia do tej części egzaminu wymaga się od osoby egzaminowanej odpowiedniego stroju, czyli wiązanego obuwia na płaskiej podeszwie, kurtki zapinanej na zatrzaski lub zamek, spodni z długimi nogawkami i rękawic zakrywających całe dłonie.

Zadania do wykonania to m.in. sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, przygotowanie do jazdy, slalom szybki, slalom wolny, omijanie przeszkody, jazda po „ósemce”, ruszanie na wzniesieniu. Po wykonaniu tej części dalsze zadania wykonywane są w ruchu ulicznym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here