Jak bezpiecznie przewozić rowery samochodem?

0
262
Jak bezpiecznie przewozić rowery samochodem?
Jak bezpiecznie przewozić rowery samochodem?

Okres wiosenno-letni sprzyja dalekim podróżom rowerowym, dlatego wielu pasjonatów dwóch kółek nie wyobraża sobie wyjazdu na wakacje bez swojego przyjaciela, którym jest rower.  Jeżeli zdecydujemy się na jazdę rowerem podczas urlopu, to w jakiś sposób będziemy musieli go przewieźć w miejsce pobytu.

W zależności od tego, jaki samochód posiadamy, mamy do dyspozycji kilka różnych sposobów na zabranie ze sobą rowerów. Poniżej przedstawiamy kilka możliwości, z których będziecie mogli sami skorzystać.

Jeżeli zdecydujemy się przewozić rower samochodem, to dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie bagażnika na dachu. To jeden z najpopularniejszych sposobów przewiezienia. Należy dobrać odpowiednie stopy oraz budowę mocowania przystosowaną do konstrukcji dachu naszego samochodu. Inwestując w belki a także w uchwyty warto zakupić produkt dobrej jakości. Nikt nie chciałby doprowadzić do takiej sytuacji, w której uchwyt wyrwał by się z belki podczas transportu roweru na dachu pojazdu. Niektóre modele samochodów posiadają już wbudowane relingi, a wtedy wystarczy zaopatrzyć się w belki albo uchwyty.

Kolejnym proponowanym rozwiązaniem jest wykorzystanie stelażu montowanego na tylnej pokrywie samochodu. Uchwyty są najczęściej wykonane z aluminium albo ze stali, dodatkowo są również wzbogacone o gumy, które zabezpieczają ramę przed porysowaniem. Niestety taki typ montażu nie może być wykorzystywany w każdym samochodzie – wszystko jest zależne od jego ograniczeń konstrukcyjnych. Decydując się na zakup takiego bagażnika należy zwrócić również uwagę na to czy rowery, które zostaną przez nas zamontowane nie będą zasłaniały świateł oraz tablicy rejestracyjnej pojazdu.

Następna propozycja na przewożenie rowerów to platforma, która jest mocowana do haka holowniczego. Jest to zdecydowanie najbezpieczniejsza forma transportu rowerów. Bagażnik nie sprawia trudności podczas instalacji. Zamontowana platforma znajduje się na wysokości tylnego zderzaka, co przyczynia się do prostego oraz szybkiego załadowania rowerów. Zaletą takiego bagażnika jest również to, że nie powodują oporów powietrza, ponieważ cały ekwipunek występuje za pojazdem              i nie wykracza poza jego obrys. Przepisy nie do końca określają zasady korzystania z nich.

Najłatwiejszym a zarazem najtańszym sposobem na przewiezienie roweru jest złożenie tylnej kanapy i umieszczenie jednośladu za przednimi fotelami. Taki sposób transportowania może się przyczynić do zabrudzenia wnętrza pojazdu. W razie wystąpienia zderzenia może spowodować zagrożenie zarówno dla kierowcy oraz pasażera.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here