Upał w samochodzie

0
314
Upał w samochodzie 2
Upał w samochodzie 2

Wszyscy uwielbiamy lato. Jednak niekiedy może się ono dla nas okazać zabójcze, zwłaszcza wtedy, kiedy nie przestrzegamy zasad. Nadmiar słońca może doprowadzić do odwodnienia organizmu, udaru oraz poparzeń. Upały sięgające ponad 30 stopni Celsjusza są wyzwaniem nie tylko dla kierowców, ale też dla samochodów.

Żar lejący się z nieba, temperatura w cieniu przekraczająca 30 stopni Celsjusza, w słońcu 40, a w środku samochodu wnętrze auta może być nagrzane do 60 czy nawet 70 stopni! Poruszanie się samochodem w upalny dzień może być niebezpieczne, ponieważ nasz refleks oraz czujność jest znacznie zmniejszona. Nierzadko też docierają do nas tragiczne w skutkach wiadomości o dzieciach i zwierzętach, które zostały pozostawione w rozgrzanym aucie.

Najłatwiejszym sposobem na schłodzenie się podczas występowania gorących dni jest oczywiście skorzystanie z klimatyzacji. Przed włączeniem klimatyzacji w naszym pojeździe należy wywietrzyć jego wnętrze – w taki sposób klimatyzacja schodzi powietrze z 30 stopni Celsjusza a nie z 60, tym samym będzie działała pewniej a także szybciej.

Nie zapominajmy o tym, że temperatura w naszym pojeździe powinna być zaledwie niższa o kilka stopni od tej, która występuje na zewnątrz auta. Jeżeli przesadzimy i temperatura będzie niższa nawet o kilkanaście stopni możemy się nabawić przeziębienia, wystąpienia lekkiego szoku termicznego, który może doprowadzić do zachwiania równowagi, zaburzeń krążenia czy też kłopotów z oddychaniem.

Korzystając z klimatyzacji nie tylko musimy wiedzieć jak ją obsługiwać, ale też jak o nią dbać. Regularne kontrole klimatyzacji powinniśmy wykonywać raz w roku, tak aby zapobiec awariom i nie obciążać się wysokimi kosztami naprawy.

Dłuższa podróż samochodem, który nie jest wyposażony w klimatyzację powinna być dokładnie przez nas rozplanowana, dlatego warto jest wyruszyć wcześniej, aby mieć czas na dodatkowe postoje. W miarę możliwości parkujmy auto w cieniu lub pod dachem. Szyby naszego pojazdu możemy przyciemnić specjalnymi ekranami chroniącymi przed promieniami słonecznymi.

Przed samą podróżą otwórzmy wszystkie drzwi i dokładnie przewietrzmy wnętrze. Skutecznym sposobem będzie także założenie na przednią szybę maty chroniącej wnętrze przed nagrzaniem. Przed wyjściem z auta trzeba ją rozłożyć, a potem złożyć. Taka mata może zmniejszyć temperaturę w naszym pojeździe o kilka stopni.

Podczas długiej podróży nie zapominajmy także o nawodnieniu organizmu. Najlepiej sprawdzi się lekko schłodzona, niegazowana woda mineralna. Unikajmy picia napojów słodzonych oraz soków, które zamiast gasić pragnienie zaczynają je pobudzać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here