Płyn do spryskiwacza szyb

0
426
Płyn do spryskiwacza szyb
Płyn do spryskiwacza szyb

Wybór odpowiedniego płynu do spryskiwaczy nie powinien sprawiać trudności kierowcom. Okazuje się jednak, że produkt, który jest złej jakości może nie tylko zniekształcać widoczność na drodze oraz może doprowadzić do zagrożenia bezpieczeństwa.

Wiosenne burze czy jesienne pluchy są nieodłączną zmorą wszystkich kierowców. Niestety szyby w naszych samochodach bardzo szybko ulegają zabrudzeniu i przyczyniają się do mocnego pogorszenia widoczności w ruchu drogowym. W takich sytuacjach najczęściej sięgamy po płyn do spryskiwacza szyb, który powinien usunąć powstałe zanieczyszczenia.

Płyn do spryskiwacza powinien bez trudu oczyścić szybę z zabrudzeń oraz nie powodować zniszczeń elementów z którymi współpracuje np. piór wycieraczek. Płyn może mieć także negatywny wpływ na stan naszego zdrowia. Występującymi objawami mogą być piekące oczy, duszności, a także ból głowy. Opary płynu są odczuwane zarówno przez kierowcę jak i pasażerów, które przedostają się do wnętrza auta za pośrednictwem wlotu powietrza.

Letnie oraz zimowe płyny muszą spełniać normy jakościowe, które są jasno określone przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji. Tylko takie płyny są w stanie zagwarantować bezpieczeństwo dla pojazdu oraz pasażerów, którzy nim podróżują. Jeżeli zdecydujemy się na zakup najtańszego płynu musimy być ostrożni, ponieważ może w nim wystąpić niebezpieczny dla zdrowia związek zwany metanolem. Płyny do spryskiwacza, które posiadają go w swoim składzie muszą mieć specjalnie oznaczenie:

  • H226 – Ciecz łatwopalna,
  • H302 – Działanie szkodliwe po połknięciu,
  • H312 – Działanie szkodliwe w zetknięciu preparatu ze skórą,
  • H332 – Działanie szkodliwe w następstwie wydychania,
  • H370 – Może spowodować uszkodzenia nerwu wzrokowego oraz ośrodka układu nerwowego.

Zimowy płyn do spryskiwacza szyb różni się od letniego temperaturą krystalizacji, która w przypadku dobrej jakości preparatów powinna wynosić poniżej -20 stopni Celsjusza. Jeżeli kierowca w czasie zimy będzie używał letniego płynu, to dysze spryskiwacza zamarzną. Płyn letni nie sprawdza się, ponieważ mógłby spowodować uszkodzenie podzespołów spryskiwaczy, a także zamiast usunąć powstałe zabrudzenia z szyb przymarzałby do nich i przyczyniał się do zniszczenia wycieraczek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here